Kihagyhatatlan program, ha Vegas közelében jársz: a Hoover-gát

A Hoover-gát egy nagy teljesítményű vízerőmű Arizona és Nevada államok határán, Las Vegas központjától 60 kilométerre, a Colorado folyón.

Lisa Top / Shutterstock | Az egymással farkasszemet néző óriások: a Hoover-gát és a Mike O’Callaghan – Pat Tillmann Memorial Bridge.


Ha Las Vegasba tervezed utazásodat, érdemes felfedezőútra indulnod a város határain túlra. Egyfelől a Grand Canyon miatt, ami elementáris élményt nyújt, másfelől a 45 percnyi autóútra lévő Hoover-gát miatt, ami a korai XX. század egyik mérnöki csúcsteljesítménye.

A hatalmas szerkezet kulcsszerepet játszik a folyószabályozásban. Emellett létfontosságú édesvízzel látja el az év minden napján Nevada, Arizona és California államok több mint 20 millió lakosát. A 2025-ben fennállásának 90. évfordulóját ünneplő erőmű további fontos feladata az elektromos áram termelése.

George Howard Jr. / Shutterstock |  A Hoover-gát kiállítási épületének bejárata.


Az erőmű több mint 2.000 megawatt teljesítményű, amely 1,3 millió ember számára elegendő áram termelését jelenti. Az áramot több száz kilométer hosszú villamos távvezetékek szállítják a környező államok gyáraiba, finomítóiba. És persze a civil felhasználókhoz köztük a közel fekvő Las Vegas lakosaihoz.


Építése 1931-től 1936-ig tartott.

Elkészültekor ez volt a világ legnagyobb gátja. Az elnevezés sok vitát kavart a közvéleményben, végül a korábbi amerikai elnök, Herbert Hoover  után nevezték el. A duzzasztás eredményeként a gát mögött létrejött tó a Mead-tó

Ahogy fejlődött a délnyugati országrész az Egyesült Államokban, egyre több figyelmet fordítottak a Colorado folyóra. Az 1890-es évek végén William Beatty földbirtokos egy csatornát tervezett építeni a folyótól a Mexikóhoz közeli birtokáig öntözés céljából, de végül a terv a költségek miatt kudarcba fulladt.

BEST BACKGROUNDS / Shutterstock | NASA felvétel a Hoover-gát környezetéről.

1902-re az elektromos áram továbbítása már felfejlődött annyira, hogy a Los Angelesben működő Edison Electric Company felvetette egy gát építését a Colorado folyóra, ami 12 méter magas és 7500 kW energiát termelne, de ezt az energiát csak 130 km-es távolságba tudták volna eljuttatni, és csak néhány közeli bánya ellátására lett volna lehetőség, ezért ezt elvetették. 

1922-ben újra felmerült egy gát terve, Arthur Powell Davis javaslata az volt, hogy 32 kilométerre a gáttól dinamittal robbantsanak le sziklákat, és a folyón úsztassák le a gát építéséhez, de ezt is elvetették.

Yovav Gad / Shutterstock | Az építkezéshez 3 330 000 m³ betont használtak fel, ami egy San Franciscót New Yorkkal összekötő kétsávos autópálya építéséhez is elegendő lett volna.

A 221 méter magas, 379 méter hosszú és – helyenként – 200 méter vastagságú gát 1936 tavaszára készült el. A gát lábánál álló vízerőmű 16 hatalmas turbinája egy U-alakú épületben kapott helyet. A rendszer üzembe helyezése 1936-ban vette kezdetét, és 1961-ig tartott. Az erőmű a mai napig eredeti berendezéseivel működik.

Ahogy azt az index.hu is megírta, a komplexum az ember által valaha alkotott legimpozánsabb építmények egyike. Amikor megépült, sokan úgy is hivatkoztak rá, mint a világ nyolcadik csodája. Tömegét az egyiptomi piramisokhoz mérték, mondván, fordított gúlához hasonlatos formája a fáraók építményeit idézi.

blacograf / Shutterstock | A gát emberi áldozatokat is követelt: a közel 21.000 munkásból 112-en vesztették életüket, közülük 96-an haltak meg az építkezés közben.

Itt van még 3 kiemelt érdekesség a Hoover-gát kapcsán:

  • A gát stratégiai fontosságú célpont, ezért a történelem során két alkalommal zárták el a nyilvánosság elől. Először a Pearl Harbor elleni japán támadás napján, 1941. december 7-én. Egészen a második világháború végéig a gáton áthaladó járművek csak konvojban haladhattak, szigorú katonai kísérettel. Másodszor a 2001. szeptember 11-ei terrortámadást követően zárták le a létesítményt. 2002 decemberében nyitotta meg ismét kapuit a nagyközönség előtt.
  • A Hoover-gát 1999-ben elnyerte „A XX. század 5. legkiemelkedőbb építészeti teljesítményének” címét.
  • Az elmúlt időszakban a Colorado folyó vízhozama az éghajlatváltozás miatt lecsökkent, így kérdésessé vált az erőmű sorsa.


Megismernéd a Hoover-híd történetét is? Csak egy kattintásnyira vagy tőle, már mutatjuk is.