Ilyen volt a 2024-es teljes napfogyatkozás az USA-ban
Ahogy azt már korábban is megírtuk, 2024. április 8-án teljes sötétségbe borult az USA egy része. A ritka jelenség 44 millió ember lakóhelyén volt látható, 13 államban – már persze ott, ahol nem volt felhős az ég.
A napfogyatkozás sávja Texas-nál érte el az USA határát, ezt követően pedig a következő államokat érintette (sorrendben): Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Pennsylvania, New York (Buffalo – Niagara-vízesés), Vermont, New Hampshire és Maine.
A teljes napfogyatkozás során különleges jelenségeket figyelhettek meg a szemlélődők:
- ilyen volt a napközbeni sötétség mellett
- a Napot eltakaró Hold szegélye mentén megjelenő Baily-gyöngyszemek;
- a megváltozott széljárás;
- továbbá hirtelen furcsa árnyékok jelentek meg,
- a rádiójelek átmenetileg zajossá váltak,
- az égen látható volt még néhány csillag és bolygó,
- a hőmérséklet pedig jelentősen lezuhant a teljes napfogyatkozás idejére (amíg a Hold teljesen elfedte a Napot).
Közel 7 év után (2017. augusztus 21-e óta) volt részük ismét ebben az élményben az észak-amerikaiaknak. Ezúttal három országot érintett a teljes napfogyatkozás: Mexikót, az Egyesült Államokat és Kanadát.
Érdekesség, hogy a legközelebbi hasonló eseményre nem kell olyan sokat várni, mint Magyarország esetében, hiszen amíg nálunk 1999 után legközelebb csak 82 év múlva, azaz 2081-ben várható a jelenség, addig Amerikában 2033. március 30-án. (Amennyiben szeretnéd a teljes napfogyatkozás varázsát személyesen átélni, Európán belül is lesz erre lehetőséged a közeljövőben.)
Igaz, ez nem lesz olyan látványos az egész kontinensen, mint Alaszkában vagy Észak-Oroszországban. A teljes sötétség – az előrejelzések szerint – körülbelül kevesebb mint 70 ezer lakos élőhelyét érintheti – írja a Qubit.