Sok szempontból a hidak legje: a Hoover-híd
Las Vegas városától nem messze két építészeti remekmű néz egymással farkasszemet: a Hoover-gát és a róla – nem hivatalosan – elnevezett Hoover-híd.
Öt és fél éves építkezés után, 2010-ben elkészült a Hoover-gáttal szemben található turistalátványosság, egy igazi mérnöki-építészeti bravúr: a Hoover-híd.
Ahogy a bevezetőben is említést tettünk róla, a köznyelv a gát miatt hivatkozik rá Hoover-hídként. Hivatalos neve Mike O’Callaghan – Pat Tillmann Memorial Bridge.
Névadói Nevada állam ‘70-es évekbeli kormányzója (Donal Neil ‘Mike’ O’Callaghan), illetve Arizona állam nemzeti hőse, az amerikafutball játékos (Patrick Daniel Tillmann Jr.), aki az NFL-karrier helyett a hadseregbe jelentkezett, és 2004-ben meghalt Afganisztánban.
Ugyanakkor – legmélyebb tiszteletünk mellett – cikkünkben mi a Hoover-híd használata mellett maradunk.
Most, hogy ismertettük a híd elnevezéséhez fűződő információkat, jöhetnek a híddal kapcsolatos legfontosabb számok és tények.
,,Szükségünk van egy összekötő hídra a Hoover-gátnál.”
Tekintve, hogy a Hoover-gát stratégiai fontosságú célpont az USA-ban, amely a fél amerikai nyugati part számára termeli az áramot, valamint Las Vegas-szal együtt kiemelt turisztikai desztinációk, indokolttá vált “bekötése” az autópálya-hálózatba.
Ahogy az az index.hu cikkéből kiderül, már 1968-ban megfogalmazódott az igény egy összekötő híd építésére, de a technikai és anyagi nehézségek miatt évtizedekig csak tanulmányok sokaság készült róla. A projektben a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás hatására történt nagyobb előrelépés. Ekkor a gátat és a vízi erőművet lezárták, kiemelten védett objektummá nyilvánították, egyúttal lezárták a civil autóforgalom elől is. Ekkor gyorsulhatott fel a hídépítési projekt. A lezárt területet legközelebb csak 2002 decemberében nyitották meg újra a nagyközönség előtt.
Az építkezés 2005-ben kezdődött el, és 2010-ben zárult, de a tervezéssel és előkészítéssel együtt kilenc évig tartott. Az munka során a hídszerkezethez acélt és betont használt fel az összesen 1200 munkás. A projektben további 300 mérnök dolgozott. Az erős szél miatt sokszor megállt az építkezés, ráadásul 2006-ban egy komoly darubaleset hónapokra visszavetette a munkát.
A híd is az amerikai “Think big” elméletére jött létre.
A “Think big” (magyarul “Gondolkodj nagyban”) eredménye egy sok szempontból is a világ egyik legnagyobb hídjának tartott híd, amely egy kanyonban, a Colorado folyó felett mintegy 300 méterrel ível át. A teljes hossza 580 méter.
A teljes költségvetésbe belevették új autópályavonalak kiépítését is, így a híd a körülötte lévő infrastrukturális fejlesztésekkel 240 millió dollárból valósult meg. A híd megépítésére 114 millió (22,5 milliárd forint) jutott, amelyre Arizona és Nevada államok közösen biztosítottak forrást.
Az átadást megelőzően napi 17-20 ezer járműre becsülték a híd forgalmát: egyrészt a Phoenix és Las Vegas közti út távjának 100 kilométeres csökkentése, másrészt a Hoover-gátra és a több száz méteres mélységre nyíló, egyedülálló kilátás miatt. (A kilátást egyébként csak a gyalogosok élvezhetik, az autósokat az élménytől egy korlát fosztja meg.)
A hivatalos megnyitó és a gyalogosforgalom megnyitása után a járműveket 2010 novemberétől engedték rá a hídra.