Mexikó groteszk ünnepe: Día de los Muertos, avagy tánc a halottakkal

Évekkel ezelőtt azokat a turistákat, akik november elején Mexikó fővárosába utaztak, bizarr látvány fogadta. Akkor még nem tudhatták, hogy a Día de los Muertos közepébe csöppentek.

Diego Grandi / Shutterstock | Halottak napja felvonulás Mexikóvárosban, 2016-ban.


A Día de los Muertos egy a XXI. században felkapott esemény, amit elsősorban az internet fejlődése tett láthatóvá és egyúttal a turisták célpontjává. Az internet mellett a 2015-ben megjelent James Bond és 2017-ben bemutatott díjnyertes 3D-s számítógépes animációs Coco című filmeknek köszönhetően vált világhírűvé az esemény.
Mára már a halottak napja az egyik fő oka, amiért több tízezer turista Mexikóba utazik az év ezen időszakában – olvasható a vjm.hu összefoglalójában. Az NBC News szerint 2021-ben a résztvevők száma meghaladta a 400.000 főt.

Nelson Antoine / Shutterstock | Frida Kahlo mexikói festőművész alkotása a halottak napi felvonuláson, 2021-ben.


A mexikóiak életében is fontos szerepet játszik: egy 2023 októberében végzett felmérés szerint négy mexikóiból hárman mondták, hogy általában ünneplik a halottak napját. A válaszadók mindössze 25%-a nem tartja ezt az ünnepet.
A Día de los Muertos-t eddig – a Covid19-koronavírus-járvány időszakát leszámítva – minden évben megrendezték.

Mire számíts, ha részt veszel az eseményen?

Tulajdonképpen egy fesztiválra. Az esemény ugyanis nem egy bús-borongós szertartás, sokkal inkább egy felhőtlen ünnepség az elhunyt szerettek tiszteletére. Ha a halálról beszélünk, számunkra Magyarországon életidegen az a szemléletmód, ami a mexikóiaknál meghatározó: az ünnepség ugyanis nem egy bús-borongós gyászszertartás, sokkal inkább boldog megemlékezés azokról, akik már elhagyták ezt a világot. És bármennyire is ellentmondásnak tűnik, a tömegek családias hangulatban az életet is ünneplik.

Dina Julayeva / Shutterstock | Egy 2023 októberében végzett felmérés szerint négy mexikóiból hárman ünneplik a halottak napját.


Ami először szembetűnő az utcákon Mexikóvárosban (vagy bármely más településen), az a színes és bizarr díszítés. Papírmasé csontvázakkal nézhetsz farkasszemet, fejükön színes bokrétával vagy a szájukban szivarral. A gyerekek koponya alakú cukorkákat esznek, a boltok pedig marcipánból készült koporsókat árulnak. A legfeltűnőbbek azonban még így is a színek kavalkádja, amit nehéz összeegyeztetni a halál – általunk gondolt – világával.

A Día de los Muertos története

A mexikói forradalmat és a függetlenség kivívását követően a mexikóiak olyan nemzeti identitást erősítő hagyományokat vezettek be, mint például a halottak napja. Az 1930-as években Lázaro Cárdenas köztársasági elnök támogatta a kezdeményezést. Az eseményt ugyanakkor el akarták határolni a katolikus egyháztól, nagyobb hangsúlyt fektetve Mexikó őslakos, prehispanikus gyökereire, minél szélesebb társadalmi támogatottsággal. Ötletük célt ért, olyannyira, hogy az eseményt az UNESCO az emberiség szellemi és kulturális örökségévé nyilvánította 2008-ban.

Andrew McCormick / Shutterstock | Az elegáns hölgy koponyája*

*Az elegáns hölgy: elsőként José Guadalupe Posada karikaturista és grafikus alkotta meg, majd később Diego Rivera festménye által vált a mexikóiak tiszteletreméltó alakjává, egyszerre jelenti meg az eljövendő halált és az élet örömét is. Jelenléte arra biztatja az embereket, hogy a zenén, a táncon keresztül találják meg az élet értelmét, hisz az élet most van és örökké tart, ahogy a zene és a boldogság is.


Az ünnepet eredetileg augusztusban tartották, de a keresztény konkvisztádorok (gyarmatosító spanyol és portugál felfedezők és hódítók) áttették november elsejére és egy nappal mindenszentek utánra. Így a Día de los Muertos-t november 1-jének estéjén, illetve november 2-án tartják. Mindazonáltal az esemény méretére és gyökereire alapozva akár egy hétig is eltarthat, októbertől kezdve.


Milyen hitrendszer kapcsolódik az ünnephez?

Az aztékoktól eredő hitrendszer szerint a halottak az úgynevezett Mictlan-ban, vagyis egy túlvilági váróteremben töltik az időt, és az évnek ebben a szakaszában visszatérhetnek az otthonaikba.
A családok felkészülnek az elhunyt szeretteik fogadására: otthon oltárt emelnek, amit a holtak virágával, narancssárga büdöskékkel díszítenek. Az oltárra vizet és kenyeret készítenek ki, mert tartják, hogy a lélek megszomjazik és megéhezik, amíg visszatér az otthonába. A családok általában az elhunyt kedvenc ételét is elkészítik. 

Eve Orea / Shutterstock | Halottak napi díszítés egy mexikói temetőben.

Az ünnep “csúcspontja” a temető. A sírokat letakarítják, gyertyát gyújtanak, énekelnek és virágot hordanak a kövekre. Az este jó hangulatban telik – zenéléssel, vacsorával és beszélgetésekkel, hogy a lélek tudja, merre keresse családját.


Jöhet még több érdekesség Mexikóból? Olvasd el a cikkünket a maják romvárosáról!