Az Egyesült Államok elnöki beiktatása – érdekes történetek

2025. január 20-án tartják az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökének, Donald Trump beiktatását. Ennek kapcsán a BBC és az Amerikai Bevándorlás Facebook csoport segítségével felidézzük, hogyan zajlottak korábban az elnöki beiktatások.

Wangkun Jia / Shutterstock | Donald Trump elnöki beiktatása az Egyesült Államok 45. elnökévé Washington DC-ben, 2017. január 20-án.


Az Egyesült Államok első elnöki beiktatása

1789. április 30-án napkeltekor 10 ezres tömeg gyűlt össze George Washington házának kapui előtt. Pontban délben Washington a tömeggel együtt érkezett meg a New York-i Federation Hall-ba, ahol amerikai gyártású barna kabátot, fehér selyemharisnyát és ezüstcsatos cipőt viselt. A beiktatási ceremónia az épület második emeletén zajlott. Május 7-én bált tartottak az első elnök tiszteletére.


Abraham Lincoln megható beszéde

Abraham Lincoln, az Egyesült Államok 16. elnöke kétszer is megnyerte a választásokat. 1865. március 4-i második beiktatási beszéde idején a polgárháború már a vége felé járt, és az ország közel állt a rabszolgaság teljes eltörléséhez. Lincoln beszédében arra kérte az északiakat, hogy ne bánjanak kérlelhetetlenül a legyőzött déliekkel. „Ne ítélj, hogy ne ítéltess!” – idézte az evangéliumot. Mindössze egy hónappal később, 1865. április 14-én Lincoln merénylet áldozata lett. Mint kiderült, gyilkosa, John Wilkes Booth jelen volt a beiktatáson.

Everett Collection / Shutterstock | Abraham Lincoln elmondja második beiktatási beszédét (állva, középen) az Egyesült Államok Capitoliumának keleti karzatán, 1865. március 4-én.


Franklin D. Roosevelt a válság közepette

Franklin D. Roosevelt 1933. március 4-i beiktatását az USA történetének egyik legnagyobb gazdasági válságának idején tartották. Híres, 20 perces beiktatási beszéde ma is az amerikai történelem egyik legismertebbje: „Az egyetlen dolog, amitől félnünk kell, maga a félelem”. Roosevelt volt az egyetlen amerikai elnök, aki több mint két ciklust töltött hivatalban. Negyedik beiktatására 1945. január 20-án került sor, de már alig három hónappal később, április 12-én elhunyt.


Ronald Reagan és a „Reaganomika”

Ronald Reagan, az USA 40. elnöke a szabadságba vetett hite és politikai reformjai miatt vált ismertté. Elnöksége alatt jelentősen csökkent az infláció és a munkanélküliség, miközben megnövekedtek a védelmi kiadások. Gazdaságpolitikája külön nevet kapott: „Reaganomika”.

Joseph Sohm / Shutterstock | Ronald Reagan, az Egyesült Államok elnöke a bicentenáriumi ünnepségen, Washington DC-ben.


Beiktatási bálok

Az első beiktatási bált George Washington tiszteletére rendezték. A hagyományt később Franklin Pierce 1853-ban megszakította fia halála miatt. Woodrow Wilson 1913-ban szintén mellőzte, mert pénzpazarlásnak tartotta. 1921-ben Warren Harding pedig a szerény életmód propagálása miatt szakított a hagyománnyal. 

Harry Truman 1949-ben állította vissza a bálokat, amelyek azóta egyre népszerűbbé váltak. Amíg 1953-ban Dwight Eisenhower beiktatásán két bált is rendeztek, addig John F. Kennedy elnökké válásakor, 1961-ben már ötöt. Barack Obama 2009-es beiktatásán pedig tíz hivatalos és 121 nem hivatalos bált tartottak.


Jöhet még egy érdekes cikk az amerikai függetlenség napjáról? Ismerd meg, mit ünnepelnek július 4-én az Államokban!