Transzatlanti alagút terve New York és London között

Újra és újra előkerül a transzatlanti alagút terve, amelyről már több mint egy évszázada beszélnek mérnökök, képviselők, utasok. Ez a csőrendszer Anglia fővárosát kötné össze a Nagy Almával.

Milyen jól hangzik, igaz? Egy csőrendszer Anglia fővárosa és a Nagy Alma között, amelyen keresztül egy óra alatt el lehetne érni egyik pontból a másikba. Az országok közötti távolság körülbelül 5.500 kilométer, amit eddig csak hajóval és repülővel lehetett áthidalni. Ez a projekt viszont teljesen más távlatokat nyitna meg a két ország között, ezért régóta sokak fantáziáját tornáztatja – írja a Mirror.

Shutterstock AI | A transzatlanti alagút két megapoliszt, New Yorkot és Londont kötné össze.

Az építési költségek szinte ki sem fejezhetőek Forintban. A monumentális projekt költsége megközelítőleg 15 600 milliárd fontra rúg, napi árfolyamon 7760 billió Forintra becsülik – olvasható az index.hu kalkulációjában.

De talán még ekkora összeg ellenére is kijelenthető már most, hogy megérné, hiszen a földrajzi korlátok lebontása a két nemzet közötti kapcsolat erősödésével járna. London és New York között napjainkban nagyjából 8 órás úttal kell tervezni. A transzatlanti alagút hívei ennek töredékével számolnának, ami megfelelne egy nagyvárosi ingázás menetidejével.

drivingeco.com | A közel 5.000 kilométeres vákuum létrehozása és fenntartása példátlan kihívás lenne a modern mérnöki munkában.

A londoni Victoria pályaudvarról egyesek szerint csupán 54 perc alatt lehetne eljutni a New York-i Grand Centralig.

A két állomás mindenesetre csak viszonyítási pont. Ha elkészülne az alagút, kétségtelen, hogy új pályaudvarokat kellene építeni a szupervonatok számára.


Alagút a tenger alatt, de hol?

A La Manche csatorna alatt húzódó csőrendszer tervei előtt teljesen valószínűtlennek tűnt, hogy bármikor is tengerfenék alatt utazzon az ember. Aztán létrejött a Franciaországot és Angliát összekötő 50 kilométeres Csalagút. Mindössze 6 év kellett hozzá, és csaknem négyötöde a tenger mélyén fut.

Dimitrios Karamitros / Shuttertsock | Az 1994-ben átadott Csalagút megmutatta, hogy a tengerszint alatt húzódó csőrendszer létrehozása nem lehetetlen küldetés.

A transzatlanti alagút esetében is több koncepciót vázoltak fel: az egyik szerint a csőrendszer a tengerfenék alatt, a másik esetében felette futna. Egy harmadik opció az előbb említett kettő eljárást kombinálná, míg egy alternatív megoldás 49 méterrel a tengerszint alatt “lebegne”. Az előre legyártott szegmenseket kábelekkel rögzítenék, de ettől persze még jogosan gondolnád, hogy az óceán mélységi nyomáskockázatáról meg kellene győznie egy szakértő stábnak.


Tetszett a cikkünk? További érdekességekért maradj itt blogunkon.