Függetlenség napja – Mit ünnepelnek július 4-én az Államokban?

A függetlenség napja (angolul: Independence Day) az Amerikai Egyesült Államok szövetségi ünnepe, minden év július 4-én. Az amerikaiak ezen a napon ünneplik a Függetlenségi Nyilatkozat 1776-os kihirdetését, melyben országuk kinyilvánította függetlenségét Nagy-Britanniától.

f11photo / Shutterstock | Az Independence Hall (~Függetlenség Terme) épülete Philadelphiában.

A függetlenség napja – így történt

Új-Anglia 1775 áprilisa óta harcban állt a britekkel, ez volt az amerikai függetlenségi háború. A Kontinentális kongresszusban az első függetlenségre való indítványt csak 1776. június 7-én terjesztették be – élén Richard Henry Lee-vel, egy Virginia állambeli képviselővel.

Június 11-étől Benjamin Franklin, John Adams, Thomas Jefferson, Robert R. Livingston és Roger Sherman elkezdték írni a nyilatkozatot, és összeállították az első változatot, ami július 1-jén került a Kongresszus elé.

UniversalImagesGroup / Getty Images Hungary | John Trumbull A függetlenségi nyilatkozat című festménye.

Hosszas vita után, július 2-án a kongresszus titkos szavazáson egyhangúlag (12:0 arányban), a Nagy-Britanniától való függetlenségre szavazott. John Adams, akit Thomas Jefferson a Függetlenség Hivatal nélkülözhetetlen, fáradhatatlan vezetőjének nevezett, a következőket írta feleségének, Abigailnek július 3-án:

,,1776. július második napja legyen Amerika történelmének legemlékezetesebb napja. Kétségkívül úgy gondolom, hogy még a következő nemzedékek is nagy évfordulóként fogják ünnepelni. Az isteni kinyilatkoztatás ünnepeként kell megemlékeznünk róla, s méltóságteljes ünnepélyen köszönni meg a Mindenható Istennek jótéteményét. A kontinens egyik végétől a másikig, a mai naptól mindörökké, pompázatos ünnepeken bemutatókat, játékokat, sporteseményeket kell szervezni, ágyúdörrenéssel, harangokkal, tűzijátékkal adjuk meg az esemény pompáját.


Adams azonban két napot tévedett. Természetesen a július 2-ai szavazás volt a döntő felvonás, de persze magán a Függetlenségi Nyilatkozaton július 4-ei dátum szerepel. Jefferson felkavaró és megindító beszédét 4-én fogadták el egyhangú szavazással. John Hancock, a Kongresszus elnöke, és titkára, valamint Charles Thomson ezen a napon írták alá az okmányt.

Ez volt az első nap, amikor Philadelphia lakosai hivatalosan értesülhettek a kontinentális kongresszustól elnyert függetlenség tényéről, szemben az utcán keringő holmi titkos szavazásokról szóló pletykákkal.

Philadelphiában július 8-án a szöveg nyilvános felolvasásával és örömtüzekkel ünnepelték a nyilatkozatot. Egészen augusztus 2-áig tartott, míg a kongresszusi küldöttek aláírták a hivatalos nyomtatott változatot, de még ekkor is csak titokban, hogy megvédjék őket a brit megtorlástól.

Maga a Függetlenségi Nyilatkozat augusztus 10-ére ért el Londonba, és csak 6 évre rá, 1783-ban, a párizsi békével lépett érvénybe.


Mik a legnépszerűbb szokások július 4-én?

A függetlenség napját, az egyetlen olyan ünnepnapot, amelyet az egész ország egyként ünnepel, különböző hazafias megnyilatkozások kísérik. Számos politikus tartja fontosnak ezen a napon valamilyen társadalmi eseményen való megjelenést, beszédet mondani a nemzet örökségéről és népeinek kapcsolatáról. A családok általában pikniket vagy kerti barbecue-partikat szerveznek negyedikén, gyakran használják ki a hosszú hétvége adta lehetőségeket, s hívják meg távolabbi hozzátartozóikat is. Országszerte reggelente katonai parádékat, délután baseball mérkőzést, este pedig közösségépítő mulatságokat szerveznek.

Stefig Photo / Shutterstock | Július 4-ei tűzijáték Philadelphiában.

A július 4-ei megemlékezések kiemelt attrakciója – 1777 óta – a tűzijáték. Kisebb tűzijátékot szabadon be lehet szerezni, személyes vagy nyilvános használatra is. Biztonsági megfontolások miatt azonban több államban is betiltották vagy korlátozzák a tűzijátékok használatát.


Nathan híres, július 4-én tartott nemzetközi hot dog-evő versenye

A függetlenség napjának évente megrendezett színes eseménye Nathan hot dog-evő versenye, amelyre Coney Island-en kerül sor, New York Cityben. A monda szerint a hagyomány 1916. július 4-én kezdődött, amikor is négy bevándorló ezzel a módszerrel kívánta eldönteni, melyikük a legnagyobb hazafi. A tavalyi megmérettetésen Joey Chestnut begyűjtötte 16. bajnoki címét, miután 10 perc alatt benyomott 62 hot dogot.

REUTERS / Brendan McDermid | A világbajnok Joey Chestnut a 2023. július 4-i, Nathan nemzetközi hot dog evőversenye előtti mérlegelési ceremónián a Coney Island-en.

Persze, kicsit fura lezárása egy történelmi nap összefoglalójának, de végülis mi lehetne autentikusabb napjaink Amerikájából, ha nem egy hot dog-evő verseny?


További híreket, érdekességeket olvasnál? Nézz szét blogunkon, a végén még rátalálhatsz álmaid utazására is.